http://mehrman.ir/picup/images/75Sepandar_mehrman.jpg

با سلام به تمامی دوستان و عزیز قبل از هر سخنی سعی میکنم آرامش خود را حفظ کنم … چرا ؟ به عنوان ایرانی زمانی که می بینم هموطنان عزیز که هر کدام ادعای مقام و دانایی دارند به درستی تصویر کاملی از هویت خود ندارند و بدون دلیل و منطق شعار ها را قبول می کنند . سخن من حتی با آنهایی هست که الان که این مطلب را می خوانند و می گوییند ایرانی ها فلان اند و بهمان اند … خوب می گوئید این چه مسئله است … با دقت گوش دهید

چند سالی است که ولنتاین جز ادا و اصول ایرانی ها شده است در پی این غرب زدگی ، عده ای از ایرانی ها که بقولی وطن پرست و ایرانی دوست شروع به ترویج جشن های ایرانی کرده اند ، همان جشنی که هزاران سال قدمت دارند و غربی ها ولنتاین را به تقلید از آن ساختند . بله جشن سپندارمذگان …

 

هم اکنون در برخی از مقالات بطور اشتباه ،جای روز سپندارمذ (پنجم) از ماه سپندارمذ (اسفند)، روز بیست و نهم بهمن را روز جشن سپندارمذگان می‌دانند. درباره این پرسش که بخاطر وجود دوگانگی‌ها پدید آمده است ،باید گفت که جشن‌ها و فاصله‌های میان آنها در نوشته‌های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است که به مانند رشته ‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسسته شدن همه این رشته خواهد شد.

چنانکه در منابع ایرانی آمده‌است، جشن سده ۴۰ روز پس از شب یلدا یا چله، و  ۱۰۰ روز پس از از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.

این اندازه‌ها و فاصله‌های تعریف شده در نوشته‌ها و ریشه نامه‌های کهن ایرانی، تنها با گاهشماری ایرانی با ماه‌های سی و یک روزه (مبدأ هجری خورشیدی کنونی) که بزرگترین دستاورد دانش گاهشماری در جهان است، همسان است؛ ولی با کتابچه‌ای نوساخته که در چند سال گذشته در ایران با نام سالنمای دینی زرتشتیان چاپ می‌شود، هماهنگی ندارد. چرا که در این کتابچه، فاصله ۱۰۰ روزه از اول آبان تا جشن سده به ۱۰۶ روز، فاصله ۴۰ روزه شب چله (یلدا) تا جشن سده به ۴۶ روز، و فاصله ۲۵ روزه جشن سده تا سپندارمذگان (اسفندگان) به ۱۹ روز رسیده‌است. این فاصله‌ها با هیچکدام از اسناد و منابع و تاریخ‌نامه‌های ایرانی هماهنگی ندارد.

اینها نمونه‌هایی از آشفتگی‌هایی است که منتشرکنندگان این کتابچه در ذهن نوجوانان ایجاد کرده و نه تنها نظام قانونمند گاهشماری ایرانی را مخدوش کرده‌اند، بلکه اختلال‌هایی نیز در تقویم سنتی یزدگردی زرتشتی که در میان بسیاری از زرتشتیان ایران و عموم زرتشتیان هند و جهان رواج دارد، به وجود آورده‌است.

قدمت این تقویم چند ساله و دستکاری‌های فراوان در گاهشماری ایرانی و زرتشتی، نبود هیچگونه سامانه کبیسه‌گیری و تعریف مشخص از طول سال، مبدأ سالشماری ساختگی و نیز اختلاف‌های فراوان با دیگر زرتشتیان جهان باعث شده که زرتشتیان نیز چنین دستکاری‌هایی در قواعد سنتی و دینی را نادرست شمارند.

نکته : از این رو، زمان درست شب یلدا برابر با شامگاه ۳۰ آذر، جشن سده در ۱۰ بهمن و جشن سپندارمذگان (اسفندگان) در ۵ اسفند است.
سپندارمذ لقب زمین و جشن اسفندارمذگان روز پنجم از ماه اسفند است … چگونه عقلی سلیم قبول می کند جشنی که بر پایه ماه اسفند نهاده شده است در بهمن ماه گرفته شود ؟؟؟؟؟؟؟؟

خلاصه مطلب :
بطور خلاصه با توجه به مستندات حقیقی و کهن ایرانی ، جشن سپندارمذگان در تقویم یزدگردی زرتشتی روز پنجم از ماه سپندارمذ (اسفند ماه امروزی) برگذار شده است .با توجه به اینکه نام ماه ها و روز های تقویم جلالی (امروزی) برگرفته از همان تقویم یزدگردی زرتشتی می باشد (با توجه به تغییر آوائی کلمات ) نمی توان مناسبت روز ها و ماه ها را تغییر داد . چرا که هسته و محتوای هر دو تقویم یکی بوده و به نوعی تقویم امروزی ایرانیان نسخه جدید و ویرایش شده همان تقویم کهن ایرانیان باستان است .
اخطار :
هیچگاه به بهانه حفظ هویت ایرانی نمی توان با جعل تاریخ و تغیرات در اسناد کهن تاریخی و جابجائی در روزها و ماه ها به جنگ معضل شرق، غرب زدگی رفت و ذهن میلیون ها ایرانی متعصب را بازیچه قرار داد.
سفیر بهمن ماه ۸۸ SAFIIR

به امید روزی که هر ایرانی مهرمنی جاودانه باشداشاره : مقاله بالا به هیچ عنوان گاهشمار سنتی یزدگردی زرتشتی را دارای نقض بیان نکرده است بلکه اثبات بر حفظ آن دارد و با توجه به اینکه نام ماه ها و روز های تقویم زرتشتی و جلالی یکی می باشد دلیلی بر نفی آن نیست .در اینجا تنها اشاره به تقویمی است که سالهای اخیر با نام تقویم زرتشتی به چاپ می رسد که فاقد ارزش است . به این دلیل که نام ماه ها و روزها در تطابق با تقویم جلالی امروزی صحیح نمی باشد و باعت بر هم خوردن آن ها شده است . غزیزان متعصب دقت داشته باشند در این مقاله تنها تقویم چند هزار ساله زرتشتی مورد تائید قرار داده است نه تقویم زرتشتی چند ساله اخیر که با تقویم امروزی بطور غلط تطبیق داده شده است .(اضافه شده در تاریخ ۲۲ بهمن ۸۹ شمسی )

تقویم نوساخته موسوم به سالنمای دینی زرتشتیان
تقویم ایرانی قربانی دستکاری های دلخواهانه شده است
گاه‌شماری اوستایی نوپاسداشت گاهشماری ایرانی

چکیده‌ای در باره گاهشماری جلالی

سپندارمذگان، آیین گرامیداشت اشا
نرم‌افزار تبدیل تقویم‌ها )گاهشماری‌ ایرانی، هجری قمری، میلادی، روز ژولی، عبرانی(
گاهنمای جشن‌های ایران